Cookin' Cheap

I’ve really become distressed lately at this idea that cooking/eating healthily is expensive.

Let’s give Ramen a score of ~$0.50 a package. (I’ve seen it on sale for less, yes)

For $.50 a serving, I can have (according to this week’s local grocery story circular):

  • Two Apples, or
  • A serving and a half of fresh broccoli or
  • Two servings of rough cut oatmeal or
  • Five ounces of chicken (if I’m willing to cut it up rather than buying pre-cut parts, and that’s gonna keep you full longer than the fucking ramen)
  • Four servings of brown rice or
  • A serving of flavored yogurt or
  • Four ounces of grapes (which is a lot of grapes)

Sorry, I don’t buy that a crap diet is cheaper. I’ll grant that there are plenty of people who don’t understand how to make a menu, or how to use leftovers well, or how to employ home-made soups and a freezer to prevent product waste, or don’t understand how to use fat healthily to promote saiety (read: Olive oil is your friend). But I don’t buy the idea of a crap diet being cheaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.