in experimenting with the idea of trying to work out a way to eat on a buck a meal, I was doing some calculations on food prices.  I’d always heard beans and rice were a cheap meal.  I often wondered about that and did the math.  You know, if you make it from dried beans, you’re looking at about a $1.20 for a pretty filling meal. That’s figuring in onions, garlic, peppers, spices and all that smack.  I think beans and rice are going to show up in the menu rotation a lot more often. At least, unless someone in the household complains too much.

I then did the calculation on my typical breakfast.  This wasn’t looking for sales, but simply what I got.  I usually have steel cut oats, nuts and some sort of dried fruit.   The oats themselves are about .21/serving.  The nuts and dried fruit (if I’m not eating raisins and I usually don’t.  Dried berries or apricots are GOOD) drive the price up to somewhere around $1.75/serving.   I think I need to get my lazy ass to a bulk food store at some point because I know I can do better than  that.   Still, not too bad when compared to the Starbucks liquid dess^h^h^h^h^h drinks so often favored by the rushed among us.

Still, it was sobering to realize that’s still considerably over a buck a meal.

food, frugality

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.