Mom and Dad have the kids (and brought my nephews up) this week.

After they picked up the children and we had a bit of a visit, I went grocery shopping. I’m back to low carbing and there wasn’t a veggie in the house. I don’t so much count carbs as just… eat meat and vegetables when I’m trying to clean up my diet. As long as I’m not eating the “products” in favor of say, salad greens and bell peppers, we’re all good.

Found some whole chickens on sale for .79/lb, so snapped them up. simplykimberlysimplykimberly, I know you’re really busy with school and all, but any time you wanna do a video on how to debone a chicken fast, I’m all good with being an eager student.

I also splurged and got some portabella mushrooms caps (I bake them with a slice of tomato, some mozzarella cheese, olive oil, seasoning and salt) an artichoke and some macademia nuts. I’ll keep the last in my purse for when I am teaching so as not to be tempted by the donuts bought for the students.

I was passing through one aisle and saw these vitamin water thingies. A couple was debating the health properties of the various brightly-colored water in plastic bottles.

IT’S VITAMIN KOOL-AID, PEOPLE!

Now, before you think I am on a high horse here, allow me to point out that I did buy some flavored seltzer water, so I was basically paying for some carbonated water with a little lemon in it. I’m aware of it. I just don’t feel virtuous for buying a health drink.  I bought it for fun and to splurge on something tasty and enjoyable to me.

I mean, you want kool-aid with vitamins in, go for it. It’s probably marginally better than kool-aid alone, but you’re paying a lot for a marginal health benefit that would do you better if you’d eat a bloody apple or a damn carrot.

It’s a goofy peeve, I know. It goes along with the people who say they have to eat unhealthy because they can’t afford to eat healthy. Ummm… chicken… $.79/lb. Better for ya than Ramen. Oh, you don’t want meat? Beans, equally cheap. I can make a kick ass bean soup for about $.50/hearty serving. (Actually for those of you who like to eat low-fat, riverspirit54riverspirit54 has a recipe for an absolutely fantastic chili heavy on the veggies. I’ve never priced it out, but it wouldn’t be expensive at all to make.  It’s very tasty, especially over rice).

I think the thing that bothers me is something of a philosophical thing about food and nourishment.   I find a well-prepared meal, nutritious meal a nurturing thing — whether cooking for myself, or if it’s shared with people.  The dieting philsophy that food shouldn’t be a replacement for love (true enough) should never have been taken to mean that good meals, carefully and lovingly prepared, shouldn’t be expressions of love or nurturing.  When we’re eating badly, we’re probably eating mindlessly.  When we’re eating well, we’re probably giving the food focus and attention.

food

3 thoughts on “Groceries

  1. I think when people say that eating healthy is expensive, they’re looking at the time-cost as well as the dollar-cost. Eating well can be dirt cheap if you make your own meals. If you want/need everything pre-packaged or prepared for you, then healthy gets expensive.

  2. Well, it’s not like preparing one’s own meals is difficult or even all that time-consuming.

    I mean, even when I eat alone I cook. The most time-expensive meal I make takes about 20 minutes of actual work time.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.